COMPOSERS





 Composers whose works had been performed at

A       Hans Abrahamsen (2016); William ALBRIGHT (2007); Ali ALİZADEH (2009); Franghiz ALI-ZADEH (2011); Francesco ANTONIONI (2003); Georges APERGHIS (2001); Milen Apostolov (2015); Mary Jeanne van APPLEDORN (1998); Charles ARGERSINGER (1999); Gheorghi ARNAOUDOV (1998, 2002, 2003, 2006, 2010); Daniel ASIA (2007); Bernd ASMUS (2001); Tzvi AVNI (2010); Sergio AZEVEDO (1999); José Jesús de AZEVEDO SOUZA (1999);

B       Adil BABİROV (2009); Carl Philipp Emanuel BACH (2012); Johann Christian BACH (2012); Johann Sebastian BACH (2012, 2013, 2014); Wilhelm Friedemann BACH (2012); Nikolai BADINSKI (2004); Jason BAHR (1998); Richard BAKER (2009); Josep-Maria BALANYÀ (2008); Vykintas BALTAKAS (1998); Rumen BALYOZOV (2000, 2001, 2006); Samuel BARBER (1999, 2006); Josef BARDANASHVILI (2011); Béla BARTÓK (2003, 2015); Vidmantas BARTULIS (2000); Tiziano BEDETTI (1999, 2001, 2006); Eckart BEINKE (2000); Luca BELCASTRO (2000); Mary BELLAMY (2002); Alban Berg (2015); Gary BERGER (2007); Luciano BERIO (2001); Harrison BIRTWISTLE (2002); Laurence BITENSKY (1999); Georges BIZET (2005); Christian Blom (2016); Sonia BO (2003); Dimitar BODUROV (2009); William BOLCOM (2006); André BOUCOURECHLIEV (2001, 2013); Pierre BOULEZ (2005, 2015); Attila BOZAY (2004); Thüring BRÄM (2000); Martin BRESNICK (2007); Martin BUTLER (2002);

C       David Sontòn Caflisch (2013); John CAGE (2012, 2013); Clifton CALLENDER (1999); Charles CAMILLERI (2003); Mauro CASTELLANO (2003); Arcángel CASTILLO-OLIVARI (2000); Andrea CERA (1998); Dmitri CERVO (1999); Nikos CHRISTODOULOU (2001); Dimiter CHRISTOFF (1998, 2000, 2007); Victor CHUCHKOV (2000); Alessandra CICCAGLIONI (2006); Aldo CLEMENTI (2003); Joshua CODY (1999); Giuseppe COLARDO (2003); Enrico COLLINA (2003); Aaron COPLAND (2001, 2006); Chick COREA (1999); John CORIGLIANO (2001); Henry COWELL (2007); Lyell CRESSWELL (1999); George CRUMB (2011); Gyula CSAPÓ (2004, 2013); Andrzej Czajkowski (2013);

D       Yordan DAFOV (1999); Luigi DALAPICCOLA (2000); Raffaele d’Alessandro (2013); Miroslav DANEV (2010); Miles DAVIS (2009); Tansy DAVIES (2002); Claude DEBUSSY (2012, 2015); Kris DEFOORT (2010); Lyubomir DENEV (1998, 1999, 2000, 2008); Andrey DIAMANDIEV (2002); Nick DIDKOVSKY (2000); Ivelin DIMITROV (2000, 2002, 2003); Violeta DINESCU (2003); Vladimir DJAMBAZOV (1998, 1999); Ernő Dohnányi (2015); Sanja DRAKULIĆ (2002); Pascal DUSAPIN (2006);

E       Petr EBEN (2002); Karólína Eiríksdóttir (2016);

F        Ivan FEDELE (2003); Annamaria FEDERICI (1998); Joel FEIGIN (1998); Vittorio FELLEGARA (1998); Brian FERNEYHOUGH (2014); Luc FERRARI (2011); Paolo FERRARI (2000); Carlo FERRARIO (2003); Peter FEUCHTWAGNER (2002); Michael FINNISSY (1999, 2009); Paul FRICK (2014); Ivar Frounberg (2016); Dai FUJIKURA (2001); Beat Furrer (2015);

G       Goeran GAMSTORP (1999); Vyacheslav GANELIN (2010); Petko Ganev (2015); Maurice GARDNER (2000); Anthony GATTO (2000); Ada GENTILE (1998, 2000, 2003, 2006, 2011); Vytautas GERMANAVIČIUS (2010); György Geszler (2015); Peter GILBERT (2001); Daniel GLAUS (2012); Christoph GOEBEL (2002); Friedrich GOLDMAN (2002); Michail GOLEMINOV (2006, 2013, 2014); Henryk Mykolaj GÓRECKI (2000); Sandro GORLI (2003); Yordan GOSHEV (1999, 2006); Athanas GOUNOV (2010); Ulf GRAHN (2000); Lars Graugaard (2016); Massimo GRAZIATO (2000, 2001); Stuart GREENBAUM (2001); Edvard Grieg (2016); Michael Andreas Grolid (2016); Sofia Gubaidulina (2013); Rico GUBLER (2011); Pelle Gudmundsen-Holmgreen (2016);

H       Georg Friedrich HAAS (2011); Leontios HADJILEONTIADIS (2001); Andre HAMELL (1999); Eugene HARTZELL (2004); Jonathan HARVEY (2002); Roman HAUBENSTOCK-RAMATI (2014); Morgan HAYES (2002); Ross HAZELDINE (1999); Magne Hegdal (2016); Jeannot HEINEN (2005); Hallgrímur Helgason (2016); Robert HELPS (2001); Christian HENKING (2010); Hans Werner HENZE (2001); Paul HINDEMITH (2003, 2015); Jexper Holmen (2016); Simeon ten HOLT (2000); Toshio HOSOKAWA (2011); Svetlin Hristov (2015);

I         Stefan IKONOMOV (2002); Konstantin ILIEV (1998, 2000, 2014); Konstantin ILIEVSKI (2005); Charles IVES (2007);

J        Gabriel JACKSON (2002); Christian Jaksjø (2016); Zoltán JENEY (2004); Aaron JOHNSON (1999); André JOLIVET (2014); Ivo JOSIPOVIĆ (2002); Magnús Blöndal Jóhannsson (2016);

K       Rashid KALIMULLIN (1998); Babis KANAS (1998); Ejnar Kanding (2016); Shigeru KAN-NO (1999); Faradj KARAEV (2009); Kara KARAEV (2009); Alexandra KARASTOYANOVA-HERMENTIN (1998, 2005); Maurice Karkoff (2016); Masanori KASAI (2007); Mischa KÄSER (2011); Yuri KASPAROV (1998); Alison KAY (2002); Vassil KAZANDJIEV (1998, 2000, 2010, 2012, 2014); Benny KEDEM (1999); Monika KĘDZIORA (2011); Rudolf KELTERBORN (2007); Davorin KEMPF (2002); Douglas KNEHANS (1998); Siegfried KOEPF (1998); Marzena KOMSTA (2000); Mark KOPYTMAN (2009); Periclis KOUKOS (2001); Giorgos KOUMENDAKIS (2001); Penka KOUNEVA (2001); Jonathan KRAMER (2000); Zygmunt KRAUZE (2012); Zala KRAVOS (2014); Antanas KUČINSKAS (2000); Hanna KULENTY (2011); Meyer KUPFERMAN (2010); György KURTÁG (2001, 2002, 2004, 2011, 2012, 2013, 2015); Oddvar KVAM (1998); Hanspeter Kyburz (2015);

L        Helmuth LACHENMANN (2001); Massimo LAURICELLA (1999); Junghae LEE (2007); Ton de LEEUW (2006); Jón Leifs (2016); Claude LENNERS (2014); Sabin LEVI (2011); György LIGETI (2000, 2004, 2007, 2009, 2012, 2013); Mei-Fang LIN (2001); Tung-Lung LIN (1998); Magnus Lindberg (2016); Kristian Lindeman (2016); Ferenc Liszt (2013); Daniele LOMBARDI (2003); Bo Lundby-Jæger (2016); Witold Lutosławski (2013); Diego LUZURIAGA (1999); Dmitry LYBIN (2001);

M       Daniel MACCARTHY (2000); Geoffrey MADGE (2014); Trygve Madsen (2016); Fernando MAGLIA (1998); Joseph MALKHOLM (2002); Roderik de MAN (1998); Henning Mankell (2016); Robert W. MANN (2003); Tomás MARCO (2001); Assen MARKOV (2005); Martin MARKOV (2009); Bohuslav Martinů (2013, 2015); Charles MASON (1999); Christiane MATHÉ (2001); Paule MAURICE (2003); Rytus MAZULIS (2000); Joanna MCGREGOR (2002); Ruth McGUIRE (2004); Hans-Jürg MEIER (2005); Arne Mellnäs (1998, 2016); Olivier MESSIAEN (2005, 2008, 2014); Livio MINAFRA (2006); Zarko MIRKOVIĆ (1999); Zarrina MIRSHAKAR (2011); Emil MIRTCHEV (2007, 2010); Elmir MİRZOEV (2009); Akira MIYOSHI (2000); Yael Acher “Kat” Modiano (2016); Mario MORETTI (2003); Mike MOWER (1999); Alexander MÜLLENBACH (2000); Martin MÜNCH (2004); Isabel MUNDRY (2012); Tristan MURAIL (1998); Paweł MYKIETYN (2001);

N       Kazuko NARITA (2007); Loreta NARVILAITĖ (2001); Emile NAUMOFF (2014); Gianni NAZZARENO FRANCIA (2006); Patrick NEHER (2007); Dimitar NENOV (1998, 2002, 2013); Paul NEWLAND (2002); Lazar NIKOLOV (1998, 1999, 2000, 2002, 2005, 2015); Ryo NODA (2003) Luigi NONO (2001, 2013); Arne Nordheim (2016); Gösta Nystroem (2016);

O       Maurice OHANA (2005); Michelle dall'ONGARO (2003); Edson Tadeu ORTOLAN (1998); David OSBON (1999);

P       Sergio PALLANTE (1998); Milen PANAYOTOV (2000, 2001, 2005, 2011); Simos Papanas (2013); Arvo PÄRT (2002, 2012); Francesco PENNISI (2003); Andrian PERVAZOV (2010); Teodor PETKOV (2015); Goffredo PETRASSI (2003); Petar PETROV (1999, 2000, 2001, 2002, 2006); Astor PIAZZOLLA (2002); Rossano PINELLI (2001); Daniel PINKHAM (2006); Lyubomir PIPKOV (2004, 2014); Simeon PIRONKOV (2002); Simeon PIRONKOV JR. (2007); Francis POULENC (2005, 2015); William PRICE (1998); Alfred PRINZ (2000);

R       Alexander RADVILOVITCH (1999); Hjálmar H. Ragnarsson (2016); Gianni RAMOUS (2006); Nick RASPA (1999); Einojuhani RAUTAVAARA (2007, 2016); Enrique RAXACH (2000); Maurice RAVEL (2011); Jose RETRA (1998); Wolfgang RIHM (2011); Aki Rissanen (2016); Nicolas von Ritter (2015); George ROCHBERG (2006); Uroš ROJKO (1999); Steingrímur Rohloff (2016); François ROSE (1999); Hilding Rosenberg (2016); Fabrizio de ROSSIRE (2003); Doina ROTARU (2011); Amy RUBIN (2000); Volodymyr RUNCHAK (1998, 1999, 2002, 2003, 2010); William RYAN (1999);

S       Kaija Saariaho (2016); Esa-Pekka Salonen (2016); Christos SAMARAS (1998, 2000); Elena SAMARINA (1998); Carlos SANCHEZ-GUTIERREZ (2011); Nicola SANI (2003); Erik SATIE (2011, 2015); Somei SATOH (2006); Alessandro SBORDONI (2003); Annette SCHLÜLZ (2003); Tobias PM Schneid (2013); Alfred SCHNITTKE (1998, 2008); Arnold SCHÖNBERG (2001, 2005, 2011); Stig Gustav Schönberg (2016); Ruth SCHONTHAL (2003); Franz SCHUBERT (2012); Robert SCHUMANN (2007, 2011, 2015); Stephen SCOTT (2002); Habibullah SETEKOV (2011); Mordecai SETER (2009); Tolib-Khan SHAKHIDI (2011); Rodion SHCHEDRIN (2002, 2007, 2013); Alexander SHCHETYNSKY (1999); Dmitri SHOSTAKOVICH (2006, 2010, 2015); Jean Sibelius (2016); Wayne Siegel (2016); Makoto SHINOHARA (2000); Howard SKEMPTON (2009); Grigory SMIRNOV (2009); Alessandro SOLBIATI (2003); Angela SOLITO (1998); Øistein Sommerfeldt (2016); Bojidar SPASSOV (2001); Ivan SPASSOV (1998, 2014); Heiner STADLER (1998); Luke STONEHAM (2002; 2009); Pencho STOYANOV (2011); Vesselin STOYANOV (2002); Igor STRAVINSKY (2001); Peter STREIFF (2012); Rika SUZUKI (2007); Sándor Szokolay (2015); Paweł SZYMAŃSKI (2001, 2013);

T        Emil Tabakov (2016); Dobrinka TABAKOVA (2005, 2009); Giorgio Colombo TACCANI (1999, 2003); Stefano TAGLIETTI (2003); Yoshihisa TAIRA (2007); Line Tjørnhøj (2016); ji Takahashi (2013); Toru TAKEMITSU (2002, 2007); Alexander TANEV (1998, 2016); Borislava Taneva (2013); Roussi TARMAKOV (2006); Krassimir TASKOV (1998, 2000, 2001, 2005, 2007, 2015); Alexander TEKELIEV (2005); Bente Leiknes Thorsen (2016); Esben TJALVE (2002); Artyk TOKSANBAY (2011); Franco TORRI (2003); Perry TOWNSEND (2002); Jouko Tötterström (2016); Julia TSENOVA (1998, 1999, 2005, 2008, 2015, 2016); Karmela TSEPKOLENKO (1998, 2003, 2010); Rumen TSONEV (2001); Georgi TOUTEV (2001, 2014); Francesco TRISTANO (2014); Tzvetan TZVETANOV (1999, 2003); Anna (THorvaldsdóttir) Þorvaldsdóttir (2016);

U       Galina USTVOLSKAYA (2003);

V       Roberta VACCA (2003); Françoise VANHECKE (2010); Anastasios VASILIADIS (2000); Sándor Veress (2013); Petra VERMOTE (2010); Ian VINE (2009); Pancho VLADIGEROV (1999); Boyan VODENITCHAROV (2007); Yassen VODENITCHAROV (2001); Kevin VOLANS (2009); Albena VRATCHANSKA (2014);

W      Anton WEBERN (2001, 2015); Peter WIEGOLD (2002); Tadeusz WIELECKI (2011); Leó Weiner (2015); Margaret Lucy WILKINS (1998); Terry WINTER OWENS (1999); Jorg WITTENBACH (2000); John WOOLRICH (2002);

X        Yannis XENAKIS (1999, 2015);

Y       Felix YANOV-YANOVSKY (2001); Dragomir YOSSIFOV (1998); Benjamin YUSUPOV (2010, 2011);

Z        Vittorio ZAGO (2000); Velislav ZAIMOV (1998, 1999, 2000, 2006); Ilja ZELJENKA (2010); Bernd Alois ZIMMERMANN (2005).